Jäta menüü vahele
Rubriik

Kronoloogia

Valik olulistest Eesti välis-, kaitse- ja julgeolekupoliitilistest tegudest ja otsustest alates 2020. aasta detsembrist.

 • veebruar

  2021

  Malis mässutõrjeoperatsioonil Barkhane teenivad Eesti kaitseväelased tähistasid Vabariigi aastapäeva rivistusega, sportmängudega ja piduliku õhtusöögiga.

  24. veebruar 2021

  Eesti ja liitlaste lennuvahendid tegid Vabariigi aastapäeva puhul ülelennu üheksa linna kohal.

  24. veebruar 2021

  Välisminister Eva-Maria Liimets kõneles Gruusia välisminister David Zalkalianiga, et väljendada muret Gruusias tekkinud sisepoliitilise kriisi pärast ning uurida Gruusia valitsuse nägemust sündmustest. Liimets kinnitas Eesti vankumatut toetust Gruusia territoriaalsele terviklikkusele ja Euro-Atlantilise lõimumise püüdlustele.

  23. veebruar 2021

  Valitsus kinnitas tegevuskava aastateks 2021–2023, mille üheks eesmärgiks on aktiivne ja kaitstud Eesti. Selle saavutamiseks jätkub tihe koostöö Euroopa Liidu ja NATO liitlastega ning tegutsetakse aktiivselt ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena. Suurt tähelepanu pööratakse idapartnerlusriikide toetamisele. Tegevuskavas on plaanis tugevdada välisteenistust ning tõhustada Eesti majandushuvide esindamist välisriikides.

  23. veebruar 2021

  Peaminister Kaja Kallas tegi oma esimese visiidi Soome, kus kohtus president Sauli Niinistö ja peaminister Sanna Mariniga, et rääkida COVID-19 kriisist, piiriülesest töörändest, Eesti-Soome koostööst ning välispoliitikast. Kallas kinnitas, et Eesti soovib taastada töötajate liikumise esimesel võimalusel. Peaministrid andsid avalöögi ka Eesti-Soome kolmanda tulevikukoostöö raporti koostamisele.

  19. veebruar 2021

  Kaitseminister Kalle Laanet osales NATO kaitseministrite kohtumisel, kus peateemadeks olid liitlaste koormajagamine, alliansi heidutus- ja kaitsehoiak, operatsioonid Afganistanis ja Iraagis ning tulevikku vaatav NATO 2030 protsess. Kohtumisel rõhutati kaitsekulutuste jätkuva tõstmise vajadust, et NATO oleks valmis vastu seisma nii Venemaale kui uutele ohtudele, aga ka investeerida uutesse tehnoloogiatesse. NATO kaitseministrid said ka ülevaate olukorrast Afganistanis ja Iraagis. Eesti jätkab märkimisväärset panustamist NATO operatsioonidele.

  18. veebruar 2021

  Eesti Vabariigi suursaadik Omaani Sultaniriigis Miko Haljas andis üle volikirja Omaani Majesteedile sultan Haitham Bin Tarikile. Suursaadik Haljas resideerib Kairos. Suursaadik Haljas kinnitas Eesti huvi digikoostöö, majanduskoostöö ja poliitilise dialoogi tihendamise vastu.

  18. veebruar 2021

  Välisminister Eva-Maria Liimets kohtus Lätis president Egils Levitsi ja välisminister Edgars Rinkēvičsiga. Liimetsa sõnul on Eestil ja Lätil väga tihedad suhted – alustades piiriülesest koostööst ja lõpetades digi- ja kaitsevaldkonnaga: „Meil on käsil mitu strateegiliselt olulist piirkondlikku projekti, nagu Rail Baltic ja kolme Balti riigi elektrivõrkude sünkroniseerimine Mandri-Euroopaga.“

  17. veebruar 2021

  Välisminister Eva-Maria Liimets andis riigikogule ülevaate Eesti välispoliitika tänavustest peamistest tegevussuundadest. Arvestades rahvusvahelise julgeolekuolukorra pingestumist, on tänavu Eesti välispoliitika keskmes julgeolekuküsimused. Eesti julgeoleku nurgakivi on jätkuvalt tugev Atlandi-ülene side ja liikmesus NATOs. Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul seisab Eesti välispoliitika jätkuvalt ja järjekindlalt kolmel põhisambal – kodanike julgeoleku tagamine, majandusliku heaolu kindlustamine ja globaalse eestlaskonnaga tiheda sideme hoidmine.

  16. veebruar 2021

  12. ja 13. veebruaril külastas Eestit NATO arendusväejuhatuse ülem kindral André Lanata. Kaitseminister Kalle Laanet rõhutas kohtumisel Lanataga, et Eesti on valmis pakkuma oma küberharjutusvälja NATO liitlastele uute võimete testimiseks ja arendamiseks. Kohtumisel arutati ka Venemaa ohtu meie piirkonnale. Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem andis Lanatale ülevaate regiooni julgeolekuolukorrast ja Eesti kaitseväe tegevusest. Lisaks kohtus Lanata president Kersti Kaljulaidi, peaminister Kaja Kallase ja riigikogu riigikaitsekomisjoni esindajatega.

  13. veebruar 2021

  Peaminister Kaja Kallas kõneles Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga ning kinnitas, et Prantsusmaa on Eestile oluline liitlane. „Meie kaitseväelased teenivad koos Malis ja Prantsusmaa panus meie regiooni julgeolekusse on väga suur. Läinud aastal panustasid prantslased NATO õhuturbesse Ämaris ja sel kevadel naastakse Eestis paiknevasse NATO lahingugruppi,“ märkis Kallas.

  12. veebruar 2021

  Peaminister Kaja Kallas rääkis Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeliga COVID-19 kriisi lahendamisest, digiarengust Euroopa Liidus ja kliimaneutraalsuse saavutamisest. Välispoliitikast kõneldes ütles Kallas, et kahjuks on Venemaa näidanud, et ei ole siiras oma soovis Euroopa Liiduga suhteid parandada. Kallas võttis vastu liidukantsler Merkeli kutse külastada Berliini esimesel võimalusel.

  11. veebruar 2021

  Välisminister Eva-Maria Liimets vestles Euroopa Liidu välisasjade kõrge esindaja Josep Borrelliga viimase Moskva-visiidist, Vene opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõist, Euroopa Liidu ühtsusest ning koostööst USA ja NATOga.

  10. veebruar 2021

  Välisminister Eva-Maria Liimets esindas Eestit 17+1 formaadi veebitippkohtumisel, mida Hiina poolt juhatas president Xi Jinping. Kohtumise tulemusena kinnitati 17+1 formaadis kavandatud ürituste loetelu selleks aastaks.

  9. veebruar 2021

  Kaitseminister Kalle Laanet arutas Läti ja Leedu kolleegide Artis Pabriksi ja Arvydas Anušauskasega Balti kaitsekoostöö prioriteete sel aastal. Laaneti sõnul on lähiaja tähtsaim ülesanne Balti riikide ühised võimearendused.

  9. veebruar 2021

  Eesti, Läti ja Leedu välisminister kutsusid ühisavalduses Valgevene võime üles meelevaldselt kinni peetud inimesi vabastama. Samuti rõhutati avalduses poliitilise dialoogi alustamise olulisust, et jõuda uute, vabade ja demokraatlike valimisteni.

  7. veebruar 2021

  Eesti välisministeerium kutsus välja Venemaa Föderatsiooni suursaadiku Eestis Aleksander Petrovi, et avaldada protesti ning anda üle noot päev varem toimunud Eesti õhupiiri rikkumise kohta Vaindloo saare piirkonnas.

  4. veebruar 2021

 • jaanuar

  2021

  Eva-Maria Liimets tegi esimese visiidi välisministrina Soome, kus kohtus kolleegi Pekka Haavistoga. Pärast kohtumist teatas Liimets, et riigid jätkavad koostööd piiriülese liikumise taastamiseks.

  29. jaanuar 2021