Jäta menüü vahele

Diplomaatia

Eesti manööverdamisruum suurvõimude jõuvõtmises

Nr 204 • Veebruar 2021

Eesti manööverdamisruum maailma suurvõimude jõuvõtmises

Täna jõuab lugejani esimene uuenduskuuri läbinud Diplomaatia number. Ajakiri hakkab ilmuma neli korda aastas – veebruaris, mais, augustis ja novembris. Kogumaht jääb ajalehega samaks: see, mis oli enne jaotatud 12 numbri vahel, hakkab nüüd olema neljas numbris.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021
tere img Inimesed ootavad järjekorras koroonavaktsineerimist Moskva kaubanduskeskuses. President Vladimir Putin ei ole seni aga lasknud endale Venemaal toodetud Sputniku vaktsiini süstida.

Vene inimeste kannatusterohke aasta sügiseste valimiste eel

Eelmine aasta jättis venemaalastele halva mälestuse, tänavu ootavad nad aga pingelist aastat ja kogu riiki mõjutavaid erakordseid sündmusi.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Meeleavaldajate ja julgeolekujõudude kokkupõrked 2019. aasta novembris Hongkongi polütehnilise ülikooli juures.

Hiina on täis indu kujundada ümber inimkonna tulevik

Leninlikus Hiinas tugevneb auahne soov esitleda end maailmas nüüdisaegse sotsialistliku riigina, mis suudab võistelda Lääne liberaaldemokraatiaga. Ja Lääs ise sillutas naiivselt rivaalile selleks tee.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen oktoobrikuisel ülemkogul. Enamik mulluseid ELi riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumisi toimus koroonaviiruse tõttu veebi vahendusel.

Kergendus? Ei veel... Suur töö ootab ees

Tervisekriis näib võtvat kogu aja ja energia, majanduskriis kõik ülejäänu, kuid Euroopa Liidul tuleb tegelda ka kliima ning aina juurde tekkivate uute katsumustega.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Vaade Gröönimaa Ammassaliki linnale. Kuigi kaks kolmandikku Gröönimaa elanikest pooldab Taanist eraldumist, toetavad vähesed iseseisvumist, kui selle tõttu peaks langema elatustase.

Toimetulek rahutus Arktikas: Taani suurriikide huviväljas

Hiina, Venemaa ja USA rivaalitsemine põhjapolaarpiirkonnas on pannud Taani surve alla, nõudes Kopenhaagenilt üha suuremat pingutust, et kuningriigi kõik osad koos hoida.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Joe Biden presidendikampaania ajal kõnet pidamas. Ka riigipeana on ta kutsunud üles eelistama ameerikamaist.

USA kohal laiub protektsionismi vari

USA president Joe Biden seisab silmitsi hulga riigisiseste ja rahvusvaheliste majandusprobleemidega. Esmalt tegeleb Bideni administratsioon ilmselt riigisiseste küsimustega, taastab seejärel suhted Euroopa ja Aasia liitlastega ning viimaks Hiinaga.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Itaalia ja USA õhudessantväelased ühisõppustel mullu oktoobris Põhja-Itaalias. Sama USA 173. õhudessantbrigaadi sõdurid on korduvalt harjutanud ka Eestis.

USA peab Trumpi ametiaja järel taastama juhirolli NATOs, kuid ka Euroopa liitlased peaksid aktiivsemad olema

Nagu mõned loomad, nii on ka mõned liitlased võrdsemad kui teised. Ehkki ametlikult teeb NATO otsuseid konsensuse alusel, mis põhineb kõigi liitlaste ühisel seisukohal, võivad alliansi otsuseid praktikas ebaproportsionaalselt kujundada suuremate liikmesriikide, eriti USA vaated.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Valgevene president Aljaksandr Lukašenka ja Venemaa riigipea Vladimir Putin 2020. aasta veebruaris Sotšis hokimängu vaheajal.

Kui sügavad on Venemaa Lääne-vastased tunded?

Küsitluste andmed näitavad, et venelased on üha vähem oma valitsuse tegevusega rahul. Paljude indikaatorite järgi otsustades pole selline rahulolematus aga siiski korrelatsioonis kasvava läänemeelsusega. Enamik venelasi on läänemaailma, eriti USA suhtes endiselt vaenulikult meelestatud.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Eriüksuse OMON ja meeleavaldajate vastasseis 31. jaanuaril Moskvas.

Navalnõi tugevus on tema nõrkus

Vähetõenäoline, et Aleksei Navalnõi arreteerimisele 17. jaanuaril järgnenud protestid kummutavad poliitilise süsteemi, mis on Venemaad ühel või teisel kujul valitsenud alates ajast, mil Vladimir Putin 2000. aasta märtsis Vene Föderatsiooni presidendiks sai. Venemaa riigikord on katki ning vaevalt et terveks saab, enne kui see välja vahetatakse.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img

Neli peamist trendi Venemaa sõjalise võime arengus

Nagu kõikides maailma hiigelorganisatsioonides, ei toimu ka Venemaa relvajõududes muudatused üleöö ega isegi mitte igal aastal. Samas võib kümne aasta jooksul muutuda üsnagi palju. Vaadates natuke ajas tagasi ja edasi, võib Venemaa sõjalise võime arengus välja tuua neli peamist trendi.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Hiina riigi esimees Xi Jinping kohtus mullu oktoobris Pekingis näidisorganisatsioonide ja tsiviil-sõjalise koostöö edendajatega.

Hiina Kommunistliku Partei totaalne kontroll Hiina müüri sees ja taga

Prantsuse luure on saanud infot, et ajaloolises shikumen’i stiilis ehitatud Shanghai vanalinna prantslaste linnaosas kohtuvad Hollandi kirjaniku ja Nõukogude Liidu agendi üleskutsel üle Hiina Shanghaisse kokku tulnud põrandaaluse kommunistliku liikumise liikmed. Aasta on 1921.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Uiguurid 9. veebruaril Türgi pealinnas Ankaras Hiina saatkonna ees protestimas. Meeleavaldajad näitavad pilte pereliikmetest ja lähedastest, keda nende sõnul hoitakse Hiina kinnipidamislaagrites.

Hiina teise põlvkonna vähemustepoliitika – massilisest jälitustegevusest sundsteriliseerimise ja genotsiidini

Hiina Kommunistlik Partei (HKP) näeb vähemuste küsimuses eksistentsiaalset ohtu riigi terviklikkusele, mida, nagu Taiwani küsimustki, ei saa Hiina liidri Xi Jinpingi järgi lõpmatuseni edasi lükata.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Hiina tehnoloogiaettevõtte Nuctech läbivalgustusseade Narva raudteepiiripunktis.

Hiina riigifirma Nuctech valgustab Eesti piiril veoseid läbi

„Turvalahendustele“ spetsialiseerunud Hiina riigifirma Nuctech tegutseb Narvas NATO ja Venemaa piiril ning valgustab läbi veoseid, mis liiguvad Eesti ja tema idanaabri vahel, kasutades selleks algselt Euroopast kopeeritud kiirguspõhist tehnoloogiat.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Pikalt ELi pigem Briti vaatepunktist näinud Rootsi on Brexiti järel hakanud ühendust teise pilguga vaatama.

Piisas vaid Ühendkuningriigi lahkumisest ja kõik ülejäänud saavad järsku aru, miks EL tegelikult toimib

Rootsi ei ole Euroopa Liitu armunud, kuid aegamisi on aru saadud, et suurema osa ajast on ühendus reaalselt kasulik.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Euroopa Liidu projekti abil on Valgevene õpilased kooliaedadesse istutanud arbuuse, et edendada maapiirkondade noorte ettevõtjaoskusi.

Euroopa Liidu idapartnerite väiksed sammud ja lootus paremale tulevikule

Euroopa Liidu idanaabruses toimuval on otsene mõju ühendusele endale.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine Prantsusmaal Nice’is kohaliku teatri näitlejate riietusruumis.

Euroopa Liidu taaskäivitamise kell tiksub halastamatult

Tervisekriisist taastumise teele asumine ja kriisi ületamine on kõigile Euroopa Liidu riikidele aasta kõige tähtsam teema.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Läti ja Leeduga on Eestil hõlpsam pälvida suuremate riikide tähelepanu. Pildil Eesti president Kersti Kaljulaid koos Läti presidendi Raimonds Vējonise ja Leedu riigipea Dalia Grybauskaitėga 2018. aasta aprillis Washingtonis Valges Majas kohtumas USA presidendi Donald Trumpiga.

Tsivilisatsioonide piiril ei tohi mugavaks minna

On paljukorratud tõde, et diplomaatia on riigikaitse esimene liin, kuid kuidas Eesti seda põhimõtet tegelikkuses järgib?

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Meeleavaldaja seisab 1991. aasta 13. jaanuaril Vilniuses vastu Nõukogude Liidu tankile.

Balti riikide õppetunnid 30 aastat pärast Nõukogude agressiooni

Venemaa on uuesti välja otsinud ja lagedale toonud vanad "head" Nõukogude valed.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Ameerika Ühendriikide Rahvuskaardi üksused valvavad Kapitooliumit 11. veebruraril Donald Trumpi teise tagandamisistungi ajal. Senat mõistis endise presidendi kaks päeva hiljem õigeks, leides, et ta ei pannud Kapitooliumi rahutuste ajal toime põhiseadusvastast kuritegu. Peale demokraatide hääletas Trumpi süüdimõistmise poolt aga ka seitse vabariiklasest senaatorit.

USA poliitilise kriisi uus etapp: kaks reaalsust

Joe Bideni valimisvõidu esimesele joovastusele ja suure sõpruse taassünni kuulutamisele järgnesid Euroopas peagi ettevaatlikumad hinnangud USA välis- ja julgeolekupoliitika lähitulevikule. Ekspertide ja vaatlejate sõnul tuleb Bidenil ennekõike pühenduda kodu korda tegemisele. Mida see tähendab ning kuidas see täpsemalt mõjutab Bideni valikuid välis- ja julgeolekupoliitikas, palus Diplomaatia arutleda Susan Glasseril, Kurt Volkeril ja Liisa Pastil.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img Kõik okupatsiooniaja jäljed ei ole Eestist kadunud, kuid meil on läinud suhteliselt hästi, leiab Andres Tarand.

Andres Tarand: väikeriigi rahvusvahelised suhted ei ole praalimine

24. veebruari järel on igati asjakohane kohtuda Andres Tarandiga (81), kes oli iseseisvuse taastanud Eesti esimeste peaministrite seas ning kelle julgus teha õigel ajal ja õiges kohas õigeid asju aitas laduda meie riigi eduloo alusmüüri.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere

Pilguheit ÜRO Julgeolekunõukogu kulisside teha - kuidas saavutada eesmärk

Samantha Power oli aastail 2013–2017 USA suursaadik ÜRO juures New Yorgis. Tema eri ameteid hõlmavas karjääris on kesksel kohal inimõiguste kaitse ja massikuritegude ennetamise poliitika. Ta oli sõjareporter Jugoslaavia sõja ajal Balkanil.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021

Millest koosneb õnn?

Žadan. Esimene kohtumine toimus Vostok-SOSi sünnipäeval 2018. aasta mais Kiievis, kohalikus Telliskivi Loomelinnakus toimunud üritusel, kuhu kodanikuaktivistid olid kogunenud tähistama Ukraina humanitaarabi organisatsiooni sünnipäeva.

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021
tere img

Venemaa strateegilised huvid ja tegevused Balti piirkonnas

Heinrich Brauß, Dr. András Rácz. Russia’s Strategic Interests and Actions in the Baltic Region. Berlin, German Council on Foreign Relations, 2021

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img

Brexit ja pärast Brexitit

Brexit and Beyond. UK in a Changing Europe, 2021

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img

Venemaa 2021. aasta ohtude analüüs: pandeemiajärgne geopoliitika

International Threats for 2021: Geopolitics After the Pandemic. Moscow State Institute of International Relations, 2021

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img

Pinge all: Põhjala-Balti koostöö Covid-19 kriisi ajal

Piret Kuusik. Nordic-Baltic Cooperation During the COVID-19 Crisis. Tallinn, RKK Eesti Välispoliitika Instituut, 2021

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img

Mida peaks USA välispoliitika tegema riigi keskklassi heaks?

Making U.S. Foreign Policy Work Better for the Middle Class. Carnegie Endowment for International Peace, 2020

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img

Mugavussuhe: Vene-Hiina kaitsekoostöö

Konrad Muzyka, Rukmani Gupta. A Relationship of Convenience: Russian-Chinese Defence Cooperation. Tallinn, Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus, 2020

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img

„NATO-matsioon“: juhtimisstrateegiad tehisintellekti ajastul

Andrea Gilli. “NATO-Mation”: Strategies for Leading in the Age of Artificial Intelligence. Rooma, NATO Defense College, 2020

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere
tere img

Salakaval võim: kuidas Hiina õõnestab globaalset demokraatiat

Hsu Szu-chien ja J. Michael Cole (toim). Insidious Power: How China Undermines Global Democracy. Eastbridge Books, 2020

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021 tererere

Mis on minu käik?

Nr 204 • Veebruar 2021 24. veebruar 2021